Opieka medyczna

Psycholog kontra sąd

orzecznik sądowy

Psycholog może pełnić różne funkcje. Oczywiście najbardziej znaną jest świadczenie usług terapeutycznych, prowadzenie konsultacji i psychoterapii. Jednak nie wszyscy wiedzą, że psycholog psychologowi nierówny. Są bowiem specjaliści dla sportowców, którzy motywują, uczą osiągać sukces.

Opinie psychologiczne od psychologów różnych specjalizacji

Są również psychologowie dziecięcy, którzy pomagają maluchom otrząsnąć się z różnych traum, którzy również sprawdzają zdolności dziecka, to, czy może wcześniej rozpocząć naukę. Wydają oni wtedy opinie psychologiczne, które są podstawą do podjęcia konkretnych badań.

Nie każdy również wie, że psycholog odgrywa ważną rolę w czasie zarówno śledztwa, jak i rozprawy sądowej. Bowiem bardzo często przestępcy, jako swoją linię obrony, wybierają chwilowa niepoczytalność. Wtedy zadaniem psychologa jest to, aby sprawdzić, czy faktycznie mogło dojść do takiej sytuacji, czy to tylko manipulacja, mająca na celu zmniejszenie wyroku kary lub też jej całkowitego uniknięcia.

Bardzo często psycholog musi również zdecydować, czy dany świadek nadaje się do składania zeznań – przeważnie dotyczy to właśnie najmłodszych świadków. orzecznik sądowyTaki specjalista nosi nazwę orzecznik sądowy i niejednokrotnie jego decyzja może całkowicie zmienić przebieg postępowania sądowego. Jest to bardzo odpowiedzialna funkcja i często nawet niebezpieczna, ponieważ przestępcy i ich rodziny potrafią się mścić. No ale to już ryzyko zawodowe, na które godzą się tacy pracownicy. Za to z pewnością satysfakcja jest bardzo duża, podobnie jak i wypłata takiego psychologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *